Orbán Viktor miniszterelnököt azonnali kérdésben faggatta a Jobbik arról az indítványáról, amelynek értelmében az alapvető élelmiszerek, illetve a gyermeknevelési cikkek áfatartalmát 5 százalékra kívánjuk mérsékelni. Azonban Orbán Viktor ezt csak úgy tudta értelmezni, hogy a Jobbik szja-emelésben gondolkodik. Ki kell, hogy ábrándítsuk a miniszterelnököt: a Jobbik támogatja azt az 1 százalékos szja-csökkentést, amelyet a kormány tervez. A nyilvánvaló tartalmi eltérést az okozza, hogy Orbán Viktor és XX. századi pártja, a Fidesz XX. századi módszerekkel képzeli el a magyar gazdaság helyzetének rendbetételét. Ebben a bukott világban a gazdasági könnyítés (ebben az esetben az áfacsökkentés) egy másik szektorban törvényszerűen realizálódó szigorítással párosul, az adók növelésével. A Jobbik által képviselt XXI. századi gondolkodás egy egészen új gazdaságpolitika és -filozófia megvalósításával azt célozza meg, hogy a terhek mérséklése ne járjon együtt a lakosságot nyúzó, pénzügyi szigorításokkal.
Az alapvető élelmiszerek áfájának határozott esetében 70 milliárd forintos költséggel szokás számolni, azonban ez csak ez feltételezett összeg. Hiszen a látszólagos adóbevétel-kiesés mellett a lakosságnál megmaradt többletforrás a belső fogyasztáson keresztül a magyar gazdaságot erősíti, kiváltva ezzel egy multiplikátor hatást. Tehát a becsült költségeknél sokkal kevesebbel kell számolni. A gyermeknevelési cikkeknél megvalósuló áfacsökkentés pedig hosszú távon egy demográfiai fordulathoz járulhat hozzá, ami – bár nem ez az elsődleges szempont – újabb százmilliárdokat hozhat a magyar költségvetés konyhájára. Szembetűnő az az áfarés, ami a gazdasági adatokból becsült áfabevétel és a ténylegesen befizetett áfa között feszül meg: a különbözet eléri az 1200 milliárd forintot. Ez több mint a tizenötszöröse a Jobbik által benyújtott áfacsökkentő csomag teljes költségének. A Jobbik amellett, hogy áfa tekintetében a családok életében valódi könnyebbséget hozó mérséklést tervez, támogatja az adórendszer átalakítását is, hogy az egykulcsos adózás mentén ne legyenek kiemelt, kivételezett helyzetben egyes társadalmi csoportok. Továbbra is kitartunk azon álláspont mellett, hogy egy olyan tisztességes, többkulcsos adórendszerre van szükségünk, amely a leginkább óvja a legnehezebb helyzetben lévő társadalmi osztályokat, de arányos közteherviselés mentén mindenkit rábír arra, hogy teherbíró képességéhez képest járuljon hozzá a közjavak mentén felmerülő költségekhez.
A Jobbik szerint a kevesebbet kereső, nehezebb helyzetben élő állampolgárokat további adókedvezményekkel kell segíteni. Némi igazság tényleg van Orbán Viktor által elmondottakban: a Jobbik elképzelhetőnek tart adóemelést, de csak államtitkári vagy afölötti szinten. A Jobbik az adórendszer esetében egy termelést elősegítő, átmeneti rendszert szorgalmaz kiemelt ágazatainkat, az ipart, a mezőgazdaságot és a turizmust kidomborítva. Olyan nagyságrendű bevételt hozhat ez a magyar gazdaság számára, amelyek többszörösen meghaladhatják az áfacsökkentés okozta kiesés látszólagos mértékét. A Jobbik valódi társadalmi egyeztetést kíván lefolytatni a kérdésről civilekkel, illetve az érintett szakmai és szakmaközi szervezetekkel, mert Magyarországra és a magyar gazdaságra ráférne végre, hogy egy közmegegyezésen alapuló, tisztességes, többkulcsos, a nehéz embereket könnyebb helyzetbe hozó adórendszere legyen.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.