Szanyi Tibor tegnapi egyperces plenáris felszólalásában hívta fel az Európai Parlament figyelmét arra, hogy a pénzügyi felügyeleti rendszerek nem megfelelő működése több nem euró-zóna tagállamban, így Magyarországon is problémát okoz. Elfogadhatatlan, hogy a ma már a pénzügyi szervezetek állami felügyeletéért is felelős Magyar Nemzeti Banknak a kormány hibájából immáron 11 hónapja nincsen felügyelőbizottsága - mondta a szocialista képviselő. A megfelelő kontroll hiánya egyenesen vezet az olyan botrányok kialakulásához, mint a Buda-Cash, vagy a Quaestor ügyek. Az elhúzódó válság világosan megmutatta, hogy bizonyos helyzetekben mennyire sérülékeny az európai pénzügyi rendszer. Az EU pont ezért vezetett be számos intézkedést, mely a polgárok biztonságát garantálhatja. Az egyik legfontosabb lépés a pénzügyi felügyeleti rendszerek euró-zónán belüli megerősítése és egységesítése volt. Azonban a felügyeleti rendszerek nem megfelelő működése számos nem euró-zóna tagállamban, így Magyarországon is probléma.
Az elmúlt hetekben Magyarországon két jelentős cég működését kellett felfüggeszteni: az első a Buda-Cash, mely a gyanú szerint évekig meghamisította jelentéseit, a második a Quaestor, mely a gyanú szerint akár 150 milliárd forint értékű kötvényt bocsátott ki engedély és fedezet nélkül. A Magyar Nemzeti Bank, amely nemrég óta a pénzügyi szervezetek állami felügyeletéért is felelős Magyarországon, egyértelműen megbukott e tevékenysége gyakorlása során. Megítélésem szerint e helyzet kialakulásához nagyban hozzájárul az a tény, hogy Magyarországon, a kormány hibájából, több mint 11 hónapja nincs felügyelőbizottsága az MNB-nek, ami a szocialista EP-képviselő szerint sérti a központi bank EUMSZ 130. cikkében foglalt működési függetlenségét is. Itt az ideje, hogy valamennyi európai ország érezze az erős pénzügyi felügyeleti keret szükségességét, mely a polgárok és a befektetők bizalmát is garantálja. Ellenkező esetben a Juncker-terv sem lesz képes segíteni a szükséges gazdasági növekedést és a felzárkózást.
"Határozottan felszólítom a magyar kormányt, hogy haladéktalanul gondoskodjon a jogszabályi előírásoknak megfelelő, hatékonyan működő MNB felügyelőbizottság tagjainak Országgyűlés általi megválasztásáról, valamint hogy haladéktalanul adjon számot arról, az MNB és a pénzügyi szervezetek állami felügyeletéért felelős elődszervezete milyen vizsgálatokat végzett és e vizsgálatok miért nem jelezték előre azokat a problémákat, melyek a Buda-Cash és a Quaestor gyanított visszaéléseit érintették." - tette hozzá nyilatkozatában Szanyi Tibor.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.